با سلام و وقت بخیر خدمت شما (مشاوره در دعاوی کیفری)

برای پاسخ دادن به سوالات شما و مشاوره حقوقی می توانید از طریق شماره تماس ۸۸۸۱۳۷۸۸-۰۲۱ با وکیل متخصص مربوطه تماس حاصل فرمایید.

پرسش و پاسخ در دعاوی کیفری

 

پرسش : آیا ظهرنویس چک قابل تعقیب کیفری است؟

پاسخ : ظهرنویس چک در هیچ صورت قابل تعقیب کیفری نمی باشد چه زمانیکه چک حقوقی و جه  کیفری باشد ولیکن مسئولیت حقوقی وی همیشه در مقابل دارنده وجود دارد.

 

پرسش: چنانچه جک به امانت در اختیار شخصی قرار گرفته باشد ، آیا آن شخص می تواند با اخذ گواهی عدم پرداخت علیه صادرکننده اقامه دعوا نماید؟

پاسخ : چنانچه صادرکننده چک بتواند امانی بودن چک را در ید دارنده در نزد مقام قضایی ثابت نماید می تواند وی را به جرم خیانت در امانت محکوم نماید.

پرسش: آیا پیش فروش آپارتمان به صورت سند عادی جرم است ؟

پاسخ : با توجه به کلاهبرداری هایی در این موارد پیش آمده بود ، قانونگذار برای جلوگیری از این موارد ضمن تصویب قانون مربوط به پیش فروش آپارتمان مقرر نمود که کلیه پیش فروش ها باید از طریق سند رسمی انجام شود .

 

پرسش:آیا می توان متهم را جهت تکمیل پرونده و انجام تحقیقات بدون تفهیم اتهام و اخذ تأمین بیش از ۲۴ ساعت بازداشت نمود؟

پاسخ : مشاوره در دعاوی کیفری , بر اساس قوانین بازداشت متهم بیش از ۲۴ ساعت جایز نیست و پس از گذشت  آن باید به متهم تفهیم اتهام شود و در صورت کفایت ادله قرارتأمین مناسب صادر گردد.حال چنانچه مقام قضایی مرتکب چنین تخلفی گردد در صورت شکایت مدعی از شغل خود منفصل می گردد.

 

پرسش:اگر مستأجر بعد از اتمام مدت اجاره کماکان در عین مستأجره تصرف داشته باشد ، متصرف عدوانی محسوب می شود؟

پاسخ : مشاوره در دعاوی کیفری , خیر ، در این صورت عمل مستأجر فاقد وصف کیفری است و راه قانونی آن طرح دعوای تخلیه علیه مستأجر در شورای حل اختلاف می باشد.

10 دیدگاه ها

 1. بابک گفت:

  با سلام.
  پدر زن من از من شکایت کرده که فحاشی کردم بهش و باجناق من هم که اصلا در محل حضور نداشته شهادت داده بر علیه من.دادگاه حکم ۳۰ ضربه شلاق تعزیری برای من داده.آیا با توجه به اینکه بنده مدیر یک شرکت هستم و هیچگونه سابقه کیفری ندارم امکان تبدیل آن به جزای نقدی و یا بخشش وجود دارد.؟و اینکه می توانم از با جناقم به دلیل شهادت دروغ شکایت کنم.
  با تشکر فراوان

 2. محمد گفت:

  متشاکی به هیچ عنوان قادر به پرداخت دیه نمی باشد، آیا دادگاه یا شاکی می توانند درخواست پرداخت دین از طرف والدین و یا خانواده شخص ضارب بکنند. اگر چنین باشد درچه صورت والدین او می توانند از این موضوع ممانعت کنند و سرمایه یک عمر خویش را بابت کار اشتباه فرزندشان و حکم ناصواب دادگاه خرج نکنند؟

 3. کیومرث گفت:

  باسلام وعرض ادب
  احتراما : آیا ؟ از دونفر قاضی مربوط به یک پرونده میتوان در دادسرای قضات بایک شکایت دعوی مطرح نمود ؟

 4. ناشناس گفت:

  با سلام
  خیلی وت پیش ازم شکایت شده مبنی بر ضرب و جرح قرار بود ۲ جلسه برم ولی نتونستم ۱ جلشو فقط رفتم الان غیابی برام دیه بریدن میتونم دفاع کنم تبرئه بشم ؟؟؟؟چطور دفاع کنم؟؟پزشکی قانونی داره و ۲ شاهد که یکی ابجیشه یکی هم عروسش که خونه خودش نذگی میکنه طرف مادرشوهرمه که بخاطر اینکه دم در خونشون میرفتم با پلیس برای حق و حقوق خودم و بچم این شکایت میکرد چیکار کنم از دستشون؟؟؟

 5. خالد یرفی گفت:

  سلام من جوان ۲۵ ساله هستم که مرتکب سرقت از مغازه ای شدم که در ان مشغول کار بودم.بعد از دستگیری در دادگاه خودم به جرم خودم اقرار نموده و حقیقت را گفتم.بعد از یک ماه به دلیل بی کاری مجبور به رفتن به خارج از کشور شدم و در این مدت ۱ساله هیج گونه خبری از روال قانونی پرونده خودم نداشتم.بنده با اینکه اصلا سابقه کیفری هم نداشتم ولی چون در جلسات مکرر در دادگاه نیامدم قاضی حکم نهایی را به صورت غیابی رد مال و ۳ سال حبس تعزیری و شلاق صادر نمود.من موقعی متوجه امر شدم که دیگر امکان اعتراض یا واخواهی نبوده.حالا من با فیش حقوقی که دوستم برای ضمانت من نهاده بود ازادم حالا برای رد مال مشکلی ندارم ولی سوالم این هست که امکان دارد حبس من معلق شود با سپاس

 6. مجتبی گفت:

  درصورتجلسات مربوط به املاک مسیری که در شهرداری با امضای مسئولین واحدهای مختلف مثل فنی،حقوقی،املاک،مالی و نهایتا شهردار تهیه میشود و بالای اسم هر فرد عنوان مسئولیت وی نوشته میشود و در واقع هر فرد بر اساس مسئولیت خود مفاد صورتجلسه را از منظر شغل و پست خود تایید میکند چنانچه مثلا مشکلی در قسمت مالی باشد کدامیک از امضاکنندگان باید در برابر محاکم قضایی جوابگو باشند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی