با سلام و وقت بخیر خدمت شما(مشاوره در دعاوی خانواده)
برای پاسخ دادن به سوالات شما و مشاوره حقوقی می توانید از طریق شماره تماس ۸۸۸۱۳۷۸۸-۰۲۱ با وکیل متخصص مربوطه تماس حاصل فرمایید.
پرسش و پاسخ دعاوی خانواده
پرسش : اگر پدر حضانت کودک را به مادرش داده باشد آیا می تواند حضانت را پس بگیرد؟
پاسخ : ماده ۱۱۷۳ می گوید هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می تواند به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای طفل مقتضی بداند اتخاذ کند.
پرسش : آیا زوج می تواند بعد از صدور طلاق ، تقاضای استرداد طلاجات را که برای همسر خود خریداری نموده بنماید؟

پاسخ: مشاوره در دعاوی خانواده , طبق قوانین ، هبه زوج به زوجه جزء مستثنیات نبوده و با بقاء عین موهوبه قابل رجوع می باشد و زوج می تواند طی دادخواست حقوقی استرداد عین موهوبه طلاجات را درخواست نماید.

اگر مرد خواستار طلاق باشد اما زن موافق نباشد آیا مرد می تواند زن را طلاق دهد؟
به استناد ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مرد هر وقت بخواهد میتواند با رعایت حقوق مالی زوجه و چگونگی پرداخت آن همسر خود را طلاق دهد بنابراین درخواست طلاق مرد نیاز به قبول وعدم قبول زوجه ندارد.

آیا دختران بدون اذن پدر اجازه ی ازدواج دارند؟
برابر مقررات قانون مدنی ایران دختران باکره بدون اجازه ولی حق ازدواج ندارند درصورت عدم رضایت بی دلیل پدر خانمها می توانند با تقدیم دادخواست و معرفی مرد هم شان خود تقاضای صدور اجازه ازدواج نمایند و دادگاه پس از بررسی شرایط خارج از نوبت رای صادر مینماید.

آیا زن می تواند پس از مرگ همسرش از ماترک همسرش مهریه ‌اش را بردارد، بدون اینکه شوهرش وصیت کرده باشد، یعنی هم یک هشتم ارثش را و هم مهریه‌اش را؟
بله زن می تواند قبل از تقسیم ارث،مهریه خود را از اموال همسرش درخواست نماید. اگر مهریه پول نقد باشداز زمان فوت همسر محاسبه و به نرخ روز پرداخت میگردد. و این جدای ازسهم الارث او می باشد.

چگونه می توان نام همسرسابق را از شناسنامه حذف کرد؟
طلاق قبل از رابطه جنسی: چنانچه زن مدخوله نباشد با گواهی پزشکی قانونی یا حکم دادگاه می توان مستقیما به ثبت احوال مراجعه و با تکمیل فرمهای مربوطه تقاضای صدور المثنی نمود. دراین صورت نام همسر سابق درشناسنامه درج نخواهد شد. این حکم در مورد مرد نیز جاری خواهد بود.
طلاق بعد از رابطه جنسی: دراین حالت یعنی فرضی که بین زوجین رابطه جنسی برقرار باشد اداره ثبت احوال از دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق خود داری می کند.

ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه چیست؟ضمانت اجرای حقوقی: هرگاه به رغم تمکیــن زن،شوهر از پرداخت نفقـــه خودداری کنــد زن میتواند باطرح دعوی حقوقی،محکومیت او را به پرداخت نفقه از دادگاه بخواهد؛ دراین صورت اگر دادگاه حکم به پرداخت نفقه صادر کند ومرد واقعاً از پرداخت آن ناتوان باشد،زن این حق را دارد که درصورت تمایل،تقاضای طلاق کند.ضمانت اجرای جزایی: علاوه برضمانت اجرای حقوقی،از آنجا که نپرداختن نفقه در قانون ایران،جرم نیز محسوب میشود،زن میتواند بامراجعه به دادسرای عمومی،تعقیب جزایی شوهر را بخواهد. دراین صورت با اثبات عدم پرداخت نفقه، مرد علاوه بر پرداخت نفقه به مجازات مقرر در قانون نیز محکوم خواهد شد.

نفقه چیست؟نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن،از قبیل مسکن،البسه،غـذا،اثاث منزل،وهزینه های درمانی و بهداشتی وخادم درصورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصانی امرض”. و شوهر مکلف است همه آنها را متناسب با وضعیت خانوادگی واجتماعی زن فراهم نموده و در اختیاراو قرار دهد.

سوال: معمولاَ بعد از تحقق اختلاف بین زن و شوهر ، زوجه برای مطالبه جهزیه، علیه شوهر شکایت خیانت در امانت طرح می کند آیا شوهر تحت این عنوان قابل تعقیب است؟
جواب : جهزیه در ایام ازدواج معمولاَ در اختیار زوجه است و مورد استفاده زن و شوهر قرار می گیرد. بنابراین به هیچ وجه نمی توان شوهر را امانت دار جهیزیه دانست. در این مورد زن برای مطالبه جهزیه باید “دادخواست مطالبه” را به دادگاه حقوقی تقدیم کند تا به حق خود برسد .

سوال : شرط تنصیف دارایی که مندرج در شروط ضمن عقد سند ازدواج می باشد چه زمانی محقق می شود ؟
جواب : شرایط انتقال نصف اموال عبارتند از : ۱- وجود رابطه زوجیت دائمی ۲- درخواست طلاق از سوی زوج باشد ۳- طلاق ناشی از سوء رفتار و اخلاق زن نباشد ۴- وجود دارایی زوج در هنگام درخواست طلاق . البته وجود چنین شرطی در سند ازدواج کاملا قانونی ومشروع است و بنابر حاکمیت ارده زوج می تواند چنین شرطی را نپذیرد.

1 دیدگاه

  1. رضا گفت:

    ایا قاضی میتونه بدون تشکیل جلسه رسیدگی باحضور زوجین و بدون رضایت زوج برای طلاق و نداشتن هیچ کدام از موارد ذکر شده در عقدنامه با هم مبادرت به صدور حکم طلاق کنه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی