قراداد

تنظیم قرارداد در روابط کاری بین اشخاص از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که امروزه بیش ازهزاران پرونده قضایی دردادگاهها وجود دارد که ناشی ازعدم تنظیم قرارداد یا تنظیم غیر تخصصی آن است،که نتیجه آن گذشت زمان وصرف عمر انسان در دادگاهها وپرداخت هزینه های اضافی است .

منظور ما ازیک قرارداد،قراردادی است که یک مشاورحقوقی و وکیل دادگستری با اطلاع کامل از قوانین حاکم بر قرادادها و با لحاظ کردن رابطه کاری و شغلی طرفین تنظیم می شود ومتاسفانه امروزه تنظیم قرارداد توسط افراد ناکارآمد و یا کپی کردن قرارداد ازسایتها به عنوان معضل رواج پیدا کرده است . به عنوان نمونه میتوان به قراردادهای مشارکت درساخت که توسط افراد غیرمتخصص تنظیم می شود اشاره نمود.

تنظیم قرارداد جامع ومانع د ارای مزیتهایی برای طرفین قرارداد است که مختصراً بیان می داریم : 

 

۱- پیشگیری از بروزاختلاف

چنین قراردادی مانع از بروزاختلاف و دعوا بین طرفین است چرا که طرف مقابل نمی تواند نقطه ضعفی از قرارداد پیدا نماید وهرگاه بخواهد ازشرایط قراردادی پا فرا نهد با ضمانت اجرای موثر وشدیدی روبرو خواهد شد لذا به قرارداد پایبند می باشد وچنانچه اختلافی ایجاد شده باشد خود محکوم  به ایجاد مصالحه وسازش است. 

 

۲- جلوگیری ازمحکومیت در دعوا 

هرگاه وجود اختلاف به اقامه دعوا در مراجع قضایی منجر شود با داشتن قراردادی محکم درصد پیروزی شما بسیار بالاست هرچند که از بهترین وکلا اختیار نموده باشد چرا شرایط حاکم تابع قرارداد فیمابین است.   

 

۳- جلوگیری ازطولانی شدن دعوا

زمانیکه متن قرارداد صریح و روشن باشد معولاً رسیدگی منوط به کارشناسی،تحقیقات محلی، معاینه محل و یا شهادت شهود نمی باشد ونتیجتاً صدورحکم به نفع شما درسریعترین زمان ممکن صادرمی شود. 

 

 ۴- جلوگیری ازاختلاف نظرهای قضایی

قرارداد واضح وشفاف ودقیق سبب می شود که تفسیرهای متفاوت از قرارداد به حداقل برسد وشما از اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه های قضایی درامان بمانید. شاید شنیده باشید که یک شعبه دریک پرونده باموضوع خاصی حکمی را داده است که همین شعبه باهمین موضوع ولیکن درپرونده دیگر نظر دیگری راداده است که این مسئله خود ناشی از اختلاف نظر قضایی است لذا هرگاه قرارداد محکم وشفاف وصریح تنظیم شده باشد این اختلاف به حداقل میرسد.

 

۵- جلوگیری از ایجاد ارتباط غیرقانونی

وجود یک قرارداد قوی وصریح باعث می شود که طرف دعوا نتواند درصدور حکم به نفع خود کاری را به انجام برساند . 

 

۶- اجرای صحیح وبه موقع تعهدات

با داشتن قرارداد محکم تعهدات طرفین کاملاً روشن است وطرفین می دانند که می بایست طبق تعهدات خودعمل نمایند وابهام وایراد دیگر در قرارداد وجود ندارد. وطرفین بر این مسئله واقفند که عدم انجام تعهدات با ضمانت اجرای شدید روبرو می باشد. 

 

۷- حفظ ارتباطات

 داشتن قرارداد محکم وجامع،باعث حفظ دوستی ها واستحکام روابط تجاری است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی