مشاوره حقوقی رایگان

جرائم رایانه ای

جرائم رایانه ای

جرائم رایانه­ ای عبارت است از استفاده غیر مجاز از فن آوری رایانه ای برای بدست آوردن اطلاعات شخصی حساس و همینطور اطلاعات محرمانه سازمان ها.

 

خلافکارهای رایانه ای معمولاً به از بین بردن، خراب کردن و دزدی اطلاعات تمایل دارند. کارهایی از قبیل کلاهبرداری های الکترونیکی، سوء استفاده از تجهیزات، جازدن خود به جای کس دیگر و همینطور اخلال در سیستم ها از جمله جرم های رایانه معمول است که بسیار اتفاق می افتد.

 

از انواع جرم های رایانه ای می­توان به هک کردن  و فیشینگ اشاره کرد. هک کردن عبارتست از نفوذ به یک سیستم کامپیوتری بدون داشتن مجوز، مالکیت یا صلاحیت لازم. فیشینگ عبارتست از تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند رمز عبور، شناسه عبور و جزئیات کارت اعتباری با جا زدن خود به عنوان یک منبع قابل اعتماد.

 

جرایم سنتی درمحیط دیجیتال عبارتند از جاسوسی رایانه‌ای،  سابوتاژ رایانه‌ای(این جرم باجرم تخریب شباهت بسیاری دارد، هدف مجرم اخلال در نظام سیاسی واقتصادی یک کشور)، جعل کامپیوتری (واردکردن، تغییر، محو یا موقوف سازی داده‌های کامپیوتری به منظور واهداف سیاسی واقتصادی)، افترا و نشر اطلاعات از طریق پست الکترونیک، قاچاق موادمخدر

 

شرکت های گلد کوئیست نیز که به واسطه فعالیت اینترنتی و تبلیغات در آن سبب بدست آوردن مال و کلاهبرداری شده است نیز از جمله جرائم اینترنتی است.

اینگونه جرائم در دادسرای خاص مورد رسیدگی قرار می گیرد و یکی از مستندات مهم برای مقام قضایی استعلام از دفتر فنی دادسرا جهت بررسی وقوع جرم است . اینگونه جرائم داری جنبه عمومی است و متهم صرفا می تواند با اخذ رضایت شاکی تقاضای خفیف مجازات داشته باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی